

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 120 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 4.5974 mm |
| Width | 3.9624 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 3 W |
| Height | 2.286 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Tin |
| Impedance | 380 Ω |
| Working Voltage | 120 V |
| Forward Voltage | 1.5 V |
| Max Power Dissipation | 3 W |
| Power Dissipation | 550 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Zener Voltage | 120 V |
| Element Configuration | Single |
| ESD Protection | Yes |
| Test Current | 3.1 mA |
| Reverse Current | 1 µA |
| Voltage Tolerance | 5 % |
| Zener Current | 12 mA |
| Schedule B | 8541100050 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 5080
Distributors
pcbx
Unit Price$0.17760
Ext.Price$0.17760
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17760 | $0.17760 |
| 10 | $0.15815 | $1.58150 |
| 50 | $0.14083 | $7.04150 |
| 100 | $0.12242 | $12.24200 |
| 500 | $0.10641 | $53.20500 |
| 1000 | $0.10177 | $101.77000 |
| 3000 | $0.09734 | $292.02000 |
| 5000 | $0.09310 | $465.50000 |
